Potřeba vývoje a inovací v rámci společností je neustálá, bez ohledu na to, v jaké situaci se zrovna nacházíme. Již téměř rok se potýkáme s neviditelným nepřítelem, který přináší do našich životů nečekané komplikace, mnohým i bere blízké. Je to smutné, je to tragické. Nicméně, pokud ustrneme, nepřiznáme tím vlastně porážku? Proto musí jít vývoj neustále vpřed, což si uvědomuje i Ministerstvo průmyslu a obchodu, které nyní přijímá žádosti do tří „inovačních“ programů. Který si vybrat? Snad Vám poradí naše srovnání.
Výzkum a vývoj (VaV) již dávno není pouze doménou univerzit a specializovaných společností. Zejména v oblasti zpracovatelského průmyslu dnes každá významnější společnost disponuje minimálně oddělením konstrukce, v lepším případě má vlastní tým odborníků, kterým svěřuje vývojové projekty, a to nejen svoje, ale i zadané třetími stranami.
Pár praktických rad pro žadatele
Chcete-li být úspěšným žadatelem a příjemcem v projektech zaměřených na VaV je potřeba rozvíjet smluvní spolupráci s výzkumnými organizacemi a ostatními firmami, dále je potřeba ve firmě provádět inovace výrobků a procesů, které jsou dobře zdokumentovány (protokoly o výzkumu a vývoji, testy funkčnosti, dokumentací, fotodokumentací) a hledat nová řešení, která mají potenciál uplatnění v zahraničí. Mějte jasnou představu o své podnikatelské strategii a o vývoji trhu ve Vaší oblasti. Buďte připraveni, že vyhodnocení žádosti bude trvat řadu měsíců (možná i tři čtvrtě roku). Nezapomeňte, že na všechny investiční výdaje musíte realizovat výběrové řízení dle pravidel programu a dodržovat povinnou publicitu.
Erste Grantika Advisory, a.s