Velkým tématem roku 2021 je „ESG“. Setkáváme se s ním často zejména v oblasti analýzy řízení společností. V přeneseném smyslu je však možné aplikovat tento pojem i na některé projekty aspirující o dotační podporu. Typickým příkladem je i 101. výzva programu REACT EU zaměřená na energeticky úsporné projekty v oblasti sociálních služeb, kterou si nyní více přiblížíme.

ESG označuje nefinanční kritéria, která měří dopad na životní prostředí (E), respekt k sociálním hodnotám (S) a aspekty prospěšného řízení společností (G). Kde by tedy měl tento pojem nabývat většího významu, než v oblasti sociálních služeb, která již sama o sobě z logiky věci naplňuje písmena „s“ a „G“.

V rámci 101. výzvy REACT EU pak jsou pak podporovány projekty modernizace vybraných sociálních služeb, které budou spočívat buď v pořízení nemovitosti, vč. případné následné rekonstrukce, nebo rekonstrukci budovy stávající či výstavbu nové. Základní podmínkou však je, aby dotčené nemovitosti splňovaly energetické limity popsané v hodnotících kritériích, např. minimálně 30 % energetickou úsporu oproti předchozímu stavu.

Druhou podporovanou aktivitou je pak pořízení vozidel. V tomto případě se musí jednat buď o vozidla na alternativní paliva (CNG/elektro/vodík) nebo o vozidla na konvenční paliva (benzín/diesel), splňující emisní limit 95 g CO2/km. Povoleny jsou rovněž vozidla na hybridní pohon.

U vozidel jsou uplatněny následující limity celkových způsobilých výdajů:

  • maximální výše celkových způsobilých výdajů pro pořízení automobilu bez dalších úprav je 1 400 000 Kč,
  • maximální výše celkových způsobilých výdajů pro pořízení automobilu s úpravou pro převoz osob s omezenou schopností pohybu je 1 700 000 Kč.

Obsahuje-li předkládaný projekt některou z výše uvedených variant, případně jejich kombinaci, lze pro dotčené služby pořídit i další doplňkové technické vybavení a zdravotní pomůcky.

Důrazem na energetickou úsporu projektů tak výzva naplňuje i písmeno „E“.

Environmentální přínos však není jedinou důležitou podmínkou pro účast projektů ve výzvě. Na další jsme se zeptali Petra Navaříka, projektového manažera Erste Grantika Advisoty, a.s.:

„Jelikož program REACT EU, jak již název napovídá, byl zřízen jako odpověď na pandemii COVID-19, nezbytnou součástí Studie proveditelnosti musí být i podrobně vysvětleno, jakým způsobem realizace tohoto projektu buď reaguje na problémy, které pandemii provázaly, nebo jak napomáhá prevenci a předcházení u takovýchto projektů.“

Drobným úskalím výzvy je, že příjem žádostí je průběžný, a ačkoliv je oficiálně otevřena až do února příštího roku, její zhruba dvoumiliardová alokace může být vyčerpána mnohem dříve. Na druhou stranu, dotovat je možné i takové projekty, které již mají ukončenu realizaci před podáním žádosti o dotaci, ale pouze v případě, že DUZP uplatňovaných dokladů a jejich úhrada jsou datovány až po 1. 2. 2020.

Dalším zajímavým specifikem výzvy je i fakt, že podpořeny budou i projekty realizované na územní Prahy.

„Zatím je situace poměrně dobrá, dle oficiálních statistik je podáváno 6 projektů týdně. K 28. 6. 2021 tak je v hodnocených projektech alokováno jen něco málo přes 326 mil. Kč. Nicméně, toto může být způsobeno i faktem, že některé projekty obsahující stavební práce musí projít revizí stran energetické náročnosti. Rovněž vyřízení nezbytných potvrzení, která jsou přílohou žádosti, zabere jistý čas. Doporučujeme tedy neusnout na vavřínech, potenciální projekt připravovat intenzivně a podat co nejdříve. Jelikož projekty procházejí pouze věcným hodnocením a nerozhoduje tedy množství přidělených bodů, platí zde staré české přísloví: „Kdo dřív přijde, ten dřív mele.“, hodnotí dosavadní známý průběh Petr Navařík.