Nemovitosti – Výzva VI Pomoc po tornádu

Ojedinělý jev, který v druhé polovině června zasáhl jihovýchod republiky, nás mnohdy šokoval. Ale také prokázal, že nám stále není osud druhých lhostejný, a když je třeba, dokážeme se semknout a pomáhat si. Tornádo se, logicky, nevyhol ani podnikatelským objektům. Stát si je toho vědom a proto využil evropské peníze k vypsání speciální výzvy v rámci programu Nemovitosti.

Malé a střední podniky, realizující projekt v lokalitě, která byla prokazatelně postižena zásahem tornáda na území České republiky ve dnech 24. 6. 2021, mohou žádat na:

  1. kompenzace škod, které byly způsobeny tornádem na dlouhodobém majetku pro účely podpory obnovy podnikatelské činnosti
  2. rekonstrukce a výrazné rozšíření technicky zásadně nevyhovujícího objektu na podnikatelský objekt.

Minimální dotace, kterou je možno získat je 1 mil. Kč, maximální pak 35 mil. V rámci první aktivity lze získat až 100% dotaci, ovšem poníženou o pojistná plnění. V rámci aktivity 2 činí dotace ze způsobilých výdajů, ponížených o případná pojistná plnění, 35 % pro střední podnik a 45 % pro malý.

Toto ponížení je logicky zdůvodnitelné, stát se chce vyhnout dvojímu financování, které je v rámci dotací nepřípustné. Na druhou stranu však působí lehce diskriminačním dojmem – pokud se o svůj majetek staráte s řádnou péčí a máte jej pojištěný, dostanete v součtu stejně, než ti, kteří potřebné částky na pojištění nevynaloží a uspořené prostředky použijí jiným způsobem.

Příjem žádostí bude zahájen 16. 8. 2021 od 10:00 a ukončen:

  1. v případě první aktivity 31. 12. 2021 v 10:00
  2. v případě druhé aktivity 29. 10. 2021 v 10:00

Žadatel musí mít nabytá vlastnická práva k nemovitostem a pozemkům, kde bude projekt realizován. Místo realizace projektu může být pouze jedno na jeden projekt.

Každý žadatel je oprávněn předložit maximálně 2 projekty tzn. dvě aktivní Žádosti o podporu do každé aktivity.

Nová mapa regionální podpory na léta 2022–2027 schválena Evropskou komisí

Hurá. Naše republika je zase jednou první, a nejedná se o negativní hodnocení. Česká mapa regionální podpory je první mapou schválenou Komisí v rámci nových Pokynů k regionální státní podpoře.

Z toho plyne, že pokud nedojde k nějakým zásadním změnám v rámci poslední fáze notifikace, mohou již mít podnikatelé plánující realizaci projektu mimo Prahu představu, jak velkou dotaci budou moci čerpat.

Česká republika je rozdělena do dvou, respektive tří, oblastí (a Prahu), ve kterých se míra základní podpory liší:

Regiony NUTS II Severovýchod, Střední Morava a Moravskoslezsko mají nastavenu základní míru podpory na 30 %. Region NUTS II Severozápad pak je bonusován dalšími deseti procenty, základní míra podpory je zde tedy 40 %.

NUTS II Střední Čechy, Jihozápad a Jihovýchod byly vyhodnoceny jakožto hospodářsky vyspělejší. Základní míra podpory se v nich bude pohybovat v rozmezí 15 % až 25 %. Míra podpory v těchto regionech se bude v průběhu doby platnosti mapy a pro jednotlivé regiony lišit.

Uvedené hodnoty jsou platné pro velké podniky. Střední podnikatelé jsou zvýhodněni dalšími 10 %, v případě malých podnikatelů dosahuje bonus dokonce dvojnásobku.

Evropská komise schválila Národní plán obnovy ČR

Evropská komise 19. července schválila národní plán obnovy, který Česku otevře cestu ke 180 miliardám korun dotací z mimořádného krizového fondu Evropské unie.

Plán podle Komise splňuje stanovená ekologická či digitální kritéria, české úřady však budou muset zabránit možnému střetu zájmů premiéra, aby mohla země inkasovat všechny peníze. První finance by do Prahy mohly přijít v září, pokud českou investiční strategii definitivně odsouhlasí členské státy.

Fond, na který si EU vzala na finančních trzích bezprecedentní společnou půjčku, má členským zemím pomoci oživit hospodářství zasažené koronavirovou pandemií či je lépe připravit na její případné opakování. Česko podle Bruselu splnilo zásadní požadavky, podle nichž musí země nejméně 37 % svého podílu na fondu vyčlenit na projekty určené k ochraně klimatu, pětinu pak na digitalizaci ekonomiky. Česká vláda podle hodnocení Komise s prvním kritériem spojila 42 % prostředků z fondu, s druhým 22 %.

České úřady však podle Komise budou muset v příštích měsících dodržet kritéria stanovená pro ochranu peněz EU před střetem zájmů.

Fond pro oživení a odolnost obsahující přes 700 miliard eur (více než 18 bilionů korun) je od strukturálních fondů oddělen, unijní pravidla ale i v jeho případě stanovují, že členské státy musí vyloučit korupci či střet zájmů při nakládání s veřejnými penězi.

Česko v souladu s pravidly fondu dostane na základě schváleného plánu 13 % z celkových 180 miliard korun ještě letos v rámci předfinancování, do výplaty další částky bude ale muset prezentovat splnění zmíněných požadavků.

Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit srpen 2021