Společnost Erste Grantika Advisory spolupracuje s Oblastní charitou Polička v oblasti dotační problematiky již 4 roky. Jedná se o spolupráci úspěšnou, jelikož za přispění Grantiky byly této neziskové organizaci přiděleny dotační prostředky z Integrovaného operačního programu ve výši přesahující 22 mil. Kč. Doposud jí bylo proplaceno téměř 9,5 mil. Kč. Dalšího bezmála 2,25 mil. Kč by mělo být proplaceno do konce roku. Na bližší informace o této spolupráci jsme se zeptali Petry Zahradníkové, zástupkyně ředitele a zároveň ekonomky organizace.

Dobrý den, Petro, jak vlastně celá spolupráce začala?
Když jsme plánovali nákup a stavební úpravy nové budovy, neměli jsme s evropskými dotacemi příliš zkušeností a nevěděli, na koho se obrátit. Pomocnou ruku nám podalo Sdružení Neratov, které nám dalo v rámci dlouholetého přátelství doporučení na brněnskou poradenku. To byla právě Grantika.
Asi jste byli s výběrem spokojeni, když spolupráce trvá i nadále.
Tehdy jsem sice nebyla přímo ve středu dění, ovšem díky úzkému kontaktu s vedením OCHP vím, že tehdejší paní ředitelka i zástupkyně byly s prací Grantiky nadmíru spokojené. Vzhledem k tomu, že jsme v této oblasti byli začátečníci, měli s námi neuvěřitelnou trpělivost a bylo poznat, že není nejdůležitějším prvkem odměna, ale spokojenost klienta, tedy ta naše. Tato zkušenost přetrvává po celou dobu naší spolupráce.
Takže první evropská dotace byla na světě?
Tak jednoduché to, bohužel, nebylo. Výzva podporovala pouze část služeb, které měly být v rámci nemovitosti poskytovány. Bylo tedy třeba stanovit metodiku výpočtu způsobilých výdajů, kterou si Centrum pro regionální rozvoj vyžádalo ještě předem k odsouhlasení, které se však poněkud protáhlo. Komplikaci přinesl fakt, že se jednalo o výzvu administrovanou MAS Poličsko s ne příliš vysokým rozpočtem, přičemž poptávka vysoce překročila nabídku. Náš projekt byl sice schválen, nicméně na něj již nevybyly dotační prostředky.
To ovšem nevyznívá příliš příznivě.
To sice máte pravdu, nicméně, jak jsem říkala, byli jsme s Grantikou v téměř každodenním kontaktu, a proto víme, že rychleji podat žádost, měla-li být kvalitně zpracována a posvěcena Centrem, prostě nešlo.
Nicméně, je škoda, že dotace nevyšla. Jak jste to řešili? Předpokládám, že dané prostory byly pro kvalitu poskytování služeb nezbytné?
Z projektu vlastně nesešlo. Pokud jsme o nemovitost nechtěli přijít, pořídit jsme ji museli, naštěstí se nám podařilo získat dostatek prostředků z veřejné sbírky, která nám pomohla splatit úvěr na pořízení této nemovitosti a částečně z naspořených úspor OCHP. A její rekonstrukci jsme řešili v rámci pozdější výzvy, samozřejmě opět s Grantikou.
Takže i přes neúspěch spolupráce pokračovala?
Ano, začátkem roku 2019 jsme podávali hned dvě žádosti. Jednu na pořízení automobilů, opět v administraci MAS, z celonárodní výzvy o měsíc později pak konečně na rekonstrukci oné nemovitosti. A ty nám už obě tedy vyšly. V případě dotace na automobily byl náš projekt podán v rámci Výzvy dokonce jako první, a to i přes fakt, že sytém pro předkládání žádostí ji zpřístupnil se zpožděním a byl krajně nestabilní. V obou případech dotačních titulů byla Grantika (konkrétně pan Petr Navařík jako „dvorní poradce“ OCHP) po celou dobu realizace projektů doprovázející prvek v systému ISKP. Bez této odborné a naprosto profesionální pomoci bychom si nedovedli veškerou administraci vůbec představit.
Tím jste tedy získali i ověření, že vaše volba byla správná.
Nejen díky tomu. Grantika nám pomáhala i v navazujících činnostech. Ocenili jsme zejména, jak se za nás postavili a byli nám nápomocni v problémové kauze „Kufr“.
Co to bylo za kauzu?
Při nastavování parametrů veřejné zakázky byl jedním z požadavků i minimální objem úložného prostoru. Jak se však ukázalo, dokumentace vysoutěžených vozidel tento objem uváděla nepatrně nižší, což bylo vnímáno ze strany Centra pro regionální rozvoj jako tak závažný nedostatek, že hrozilo odebrání celé dotace. Naštěstí jsme společnými silami, díky tomu, že neexistuje jednotná definice úložného prostoru, natož pak jedna metodika měření jeho objemu, dokázali dotační orgán přesvědčit, že vozy i tuto podmínku splňují. Jen nás to stálo trochu nervů a výdaje za certifikované měření.
Od dotací vás to ale neodradilo?
Nemohlo. Charity slouží veřejnosti a zejména potřebným, ale musí se otáčet, aby získaly dostatek prostředků. A tyto typy dotací jsou jedním ze zdrojů, které jsme nuceni využívat.
A tím se dostáváme k „Nové energii“.
Ano. „Nová energie pro OCH Polička“ je název zatím posledního předloženého dotačního projektu, který nám byl nedávno i schválen. Opět se jedná o peníze z IROPu, tentokrát z podprogramu REACT EU. Díky němu budeme moci pořídit další vozidla, která našim službám opravdu chybí, ale třeba také mobilní zvedáky, přebalovací lůžka a vybavení pro terénní pracovníky.
Proč „Nová energie“?
V rámci výzvy je totiž třeba realizovat opatření, která budou mít energeticky úsporný charakter. Pořizované automobily budou tedy vybaveny hybridním pohonem, jsme tedy zároveň ekologičtí. Ale je zde i druhý důvod – pandemickou situaci a související omezení snášela většina lidí špatně. Nejinak tomu bylo i u našich zaměstnanců a klientů. Realizace projektu pomůže kvalitnějšímu poskytování našich služeb a dodá tak, jak věříme, opětovnou chuť našim pracovníkům do plnění jejich důležitého poslání.
A jaký máte výhled do budoucna?
Koncem října bychom rádi zažádali o další tři vozy pro naše terénní služby, tentokrát opět v rámci výzvy MAS Poličsko. A zvažujeme rovněž rekonstrukci další budovy, neboť Covid měl za následek zvýšenou poptávku po našich službách, včetně ambulantních, a současné prostory nám přestávají stačit. Nicméně, tento projekt bude finančně náročnější a je otázka, zda budeme mít dostatek prostředků pro jeho předfinancování. Vítáme teď opravdu každou korunu, kterou nám někdo daruje.
Takže vás čeká hektické období?
To každopádně. A nejen mne, ale i Petra Navaříka z Grantiky, se kterým pro přípravu těchto projektů počítáme. Volám mu kvůli dotacím takřka obden, a přesto je vždy velmi příjemný, optimistický a vstřícný.
Tak to vám přeji pevné nervy, hodně energie a držím palce, ať vám vše vyjde s minimem komplikací. Snad získáte nejen dotace, ale i další příspěvky na jejich financování.
Děkuji, snad ano.