Modernizační fond se rozběhl již v minulém roce, dokonce má na kontě (k 7. 12 2021) již 26 schválených žádostí, v rámci kterých bylo proplaceno již 320 mil. EUR. Podpořené projekty byli zaměřeny na fotovoltaické elektrárny a přechod tepláren na čisté zdroje energie.
Modernizační fond má vyčleněny finanční prostředky na podporu devíti základních programů (seřazeno sestupně podle objemu dílčí alokace):
- RES+: Nové obnovitelné zdroje energie
- HEAT: Modernizace teplárenství
- ENERG ETS: Snižování emisí v průmyslu
- ENERG: Energetické úspory v podnikání
- TRANSGov: Modernizace veřejné dopravy
- ENERGov: Energetické úspory ve veřejných budovách
- TRANSCom: Modernizace dopravy v podnikání
- LIGHTPUB: Modernizace veřejného osvětlení
- KOMUNERG: Komunitní energetika
Na období 2022-23 jsou do těchto programů alokovány necelé 2 mld. EUR:
„Alokace v této chvíli nepočítá s výzvami do programu KOMUNERG. Na tyto typy projektů je zatím možné čerpat dotace v rámci Národního programu Životní prostředí,“ komentuje rozdělení alokace Mgr. Vratislav Kubík, ze společnosti Erste Grantika Advisory, a.s. (Tomuto dotačnímu titulu jsme se věnovali v předchozím čísle Měsíčníku, pozn. red.)
Při pohledu na termíny se může zdát, že na přípravu projektů je dostatek času. Proč to zcela neplatí, nám opět objasnil Mgr. Kubík:
„Je třeba si uvědomit, že žádost není jen jednoduchý formulář. Dle typu programu je k němu třeba doložit i nezbytné přílohy, či dokonce posudky, jejichž zpracování zabere určitý čas. U většiny výzev bude nutné doložit projektovou dokumentaci, či alespoň technickou studii, podcenit nelze ani přípravu rozpočtu. Vlivem zdražování a aktualizací předepsaných cenových soustav ve stavebnictví jsou projekční kanceláře přetíženy. To má za následek, že na komplexní cenový rozpočet mohou zájemci čekat v řádech týdnů, mnohdy i více než měsíc. Těmto krokům pak by měl v odůvodněných případech ideálně předcházet i energetický posudek. V případě projektů na nové fotovoltaické zdroje energie je nutné mít i zajištěnu alespoň smlouvu o smlouvě budoucí o připojení do distribuční soustavy. To může zabrat i dva měsíce.“
Jedním z důvodů, proč nerealizovat podání žádosti až na poslední chvíli, je i „modernizace“ vytváření přístupů do systému AIS, ve kterém jsou projekty administrovány. Je totiž, stejně jako případné přiřazení dalších osob k jednotlivým žádostem, výrazně komplikovanější, než v systémech obdobných.
„Při registraci je nutné digitální ověření identity, ovšem návody nejsou zcela intuitivní a ze zkušenosti víme, že mnoho našich klientů má s tímto bez naší pomoci problémy“, konkretizuje Mgr. Kubík.