Média naší země zaplavují poslední měsíce informace o inflaci, neustálém zdražování a dopadech konfliktu na Ukrajině. Jsou to bezesporu závažná témata, která se negativně odráží v našich životech, přesto, nebo snad právě proto, bychom neměli zapomínat na ty, kdo jsou ohroženi sociálním vyloučením a odkázáni často jen na pomoc druhým. Právě na to pamatuje Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a vyčlenilo pro poskytovatele sociálních služeb, kteří této skupině občanů v nelehké životní situaci pomáhají, 2,8 mld. Kč z Národního plánu obnovy.
Výzva vyhlášená 6. 5. 2022 je zaměřena na rozvoj a modernizaci materiálně technické základny vybraných sociálních služeb. Žádosti o dotaci je možné podávat od 20. 5. 2022 a systém sběru je kolový, přičemž termíny uzavírek jsou 31. 7. 2022, 30. 9. 2022 a 30. 11. 2022. Na realizaci projektu pak mají žadatelé dva roky od vydání Právního aktu (rozhodnutí o přidělení dotace), nejdéle však do 31. 8. 2025.
„Bude tedy hodně záležet, jak rychle dokáže poskytovatel projekty z jednotlivých vln posoudit a úspěšným projektům vydat Právní akt,“ komentuje tento fakt Petr Navařík, projektový manažer Erste Grantika Advisory, a.s. „Může se tedy stát, že pro projekty s očekávanou delší dobou realizace může být zdánlivě výhodnější předložit svou žádost až v poslední vlně. Nicméně, takto uvažující žadatelé se tak mohou vystavit riziku, že na realizaci jejich projektu již nebude zbývat alokace.“
Výrazným specifikem výzvy je rovněž fakt, že podpořeny budou i projekty, které budou mít v době podání žádosti realizaci již ukončenu. To však platí pouze pro projekty, kde byly smlouvy s dodavateli na způsobilé výdaje podepsány po 1. 2. 2020. Toto datum je pak zároveň i prvním možným datem zdanitelného plnění na faktuře a její úhrady, má-li být daný výdaj uznán jako způsobilý.
„Důležité ovšem je si uvědomit, že pro dané projekty budou při výběru platit stejné podmínky, jako pro projekty teprve plánované. Zejména pak environmentální hledisko výrazně ovlivňuje bodový zisk. Předpokládám, že počty předložených již realizovaných projektů se budou pohybovat spíše v řádu jednotek,“ doplňuje Navařík.
Jak již bylo zmíněno, podpora nebude určena plošně všem sociálním službám, ale pouze vybraným. Ty se navíc částečně budou lišit i podle toho, zda je jejich realizace plánována v Praze, či mimo ni. Blíž rozdíly ukazuje následující tabulka:
Rozsah možných příjemců je poměrně široký – od veřejných žadatelů (kraje, obce a jejich svazky, organizační složky státu) a jim podřízené organizace, přes církve a církevní organizace až po neziskové organizace.
„V případě neziskovek ovšem existuje omezení, které osobně z praxe vnímám poněkud diskriminačně,“ upozorňuje Petr Navařík. „Pokud je zakladatelem či členem statutárního orgánu neziskovky podnikatel, a to včetně fyzické osoby podnikající, nemůže tato žádat.“
Důležitou podmínkou realizace je pak navýšení kapacity zařízení a splnění environmentálních kritérií, zejména pak energetických úspor na projektu. Z tabulky hodnocení projektu pak vyplývá, že by měl projekt disponovat alespoň jedním zdrojem obnovitelné energie.
A na kolik peněz se mohou žadatelé těšit? Minimální výše dotace bude 10 mil. Kč a maximální je stanovena až na 80 mil. Kč. Výzva přitom v tomto rozmezí deklaruje úhradu až 100 % způsobilých výdajů.
„Je však třeba si uvědomit, že způsobilým výdajem není, na rozdíl od většiny obdobných projektů, DPH. Skutečná výše tedy bude pouze 79 %, respektive 85 % v případě sníženého DPH, z celkové hodnoty výdajů, které jsou výzvou deklarovány jako způsobilé,“ dodává k tomu Petr Navařík.
Více se o výzvě můžete dozvědět na stránkách Erste Grantika Advisory, a.s. či Ministerstva práce a sociálních věcí.