Už téměř rok zažívá naše země a celá Evropa energetickou krizi a nezdá se, že by tomu mohlo být v brzké době jinak. Podnikatelé (a nejen oni) proto vítají každou možnost, jak nejen uspořit v rámci energetického hospodářství, ale zejména jak alespoň částečně snížit závislost na dodávkách elektrické energie od externích dodavatelů s vysokými cenami.
Velký boom zažívají dotační programy na podporu fotovoltaických elektráren (FVE). Kromě výzev z Národního plánu obnovy (NPO) byly před nedávnem otevřeny i výzvy RES + z Modernizačního fondu, a to nejen pro podnikatele, ale i veřejné subjekty. Obce, kraje, jimi zřizované organizace či neziskovky pak mohou čerpat zajímavé dotace formou doplňkových výdajů v rámci vybraných výzev Integrovaného operačního programu (IROP), pro občany je tu pak Zelená úsporám.
O vysokém zájmu svědčí i fakt, že zmíněná výzva z NPO byla již dvakrát prodloužena a její alokace významně navýšena, přičemž poskytovatel má ambici případně doalokovat prostředky pro všechny úspěšné projekty.
Pro představu, od počátku příjmu žádostí, tj. od 22. 3. 2022, do 30. 9. 2022 podala Erste Grantika Advisory, a.s. již 153 žádostí, ve kterých je alokováno 645 mil. Kč, přičemž dalších 25 projektů za cca 70 mil. Kč čeká již jen na smlouvy o připojení do sítě s distributorem. Schváleno máme již 37 žádostí s přibližnou alokací 235 mil. Kč.
Je však třeba si uvědomit, že slunce není jediným obnovitelným zdrojem elektrické energie, který je možné využít. Výkonnost FVE je logicky nejlepší v letních měsících, kdy však mívá mnoho podniků celozávodní dovolené, školy mívají prázdniny a není hlavně třeba topit a svítit tak jako v zimních měsících.
To si zřejmě uvědomuje i Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které 8. 9. 2022 otevřelo příjem žádostí na dotace dalšího z obnovitelných zdrojů – větrných elektráren.
Výzva je určena podnikatelským subjektům, pokud nepůsobí v rybolovu a akvakultuře, a to včetně velkých podniků. Dotace bude činit 50 – 80 % dle velikosti žadatele a místa realizace, minimálně však 0,5 mil. Kč. Maximální velikost dotace je opravdu velkorysá, 15 mil. EUR, (přibližně 370 mil. Kč) nicméně alokace výzvy je „jen“ 0,5 mld. Kč, což více finančně objemným projektům příliš nenahrává. Realizace je pak možná kdekoliv, mimo Prahu.
Výdaje, které bude možné podpořit dotací, jsou následující:
- Inženýrské sítě - Výdaje při modernizaci a rekonstrukci rozvodů elektřiny.
- Rekonstrukce, modernizace, technické zhodnocení staveb
- Pořizovací cena technického zhodnocení staveb, která zahrnuje výstavbu, rozvoj, rekonstrukci nebo modernizaci. Za technické zhodnocení se považují výdaje na ukončené rozšíření vybavenosti nebo použitelnosti majetku anebo zásahy, které mají za následek změnu účelu majetku. Technickým zhodnocením se rozumí výdaje na dokončené nástavby, přístavby a stavební úpravy, rekonstrukce a modernizace majetku.
- Rekonstrukcí se rozumí zásahy do majetku, které mají za následek změnu jeho účelu nebo technických parametrů. Modernizací se rozumí rozšíření vybavenosti nebo použitelnosti majetku.
- V rámci této položky nejsou způsobilé výdaje, které mají charakter oprav a běžné údržby.
- Výdaje na technické zhodnocení staveb musí být v účetnictví vedeny jako výdaje na dlouhodobý hmotný majetek.
- Ostatní stroje a zařízení včetně řídícího HW a SW - Pořizovací cena nových (v případě náhrady technologického zařízení) a technického zhodnocení stávajících technologických zařízení a regulace nezbytné pro výrobu energie z VTE.
Dále je možné podpořit projektovou dokumentaci a inženýrskou činnost ve výstavbě větrné elektrárny.
Je však třeba upozornit ještě na dvě specifika:
- Skutečná výše způsobilých výdajů je dána rozdílem mezi celkovou investicí a náklady na tzv. alternativní investicí. Výpočet dotace se provádí až z takto poníženého základu.
- Měrné investiční výdaje na instalovaný elektrický výkon nesmí překročit částku 48 000 Kč/kW.
Kombinace sluneční a větrné energie, s případnou akumulací, by tak mohla vhodně kompenzovat i zimní propady výroby energie samotnou FVE.