Moudrá a zdravá společnost si uvědomuje potřebu správně cílené podpory sociálních služeb a jejich poskytovatelů. Nejde pouze o stát, ale také o ty, kteří v něm žijí a podnikají. Stát by měl určovat směr, jakým by se měla sociální politika ubírat, vytvářet strategii a zejména nabízet způsoby, jak tuto strategii realizovat. A nejde jen o přímé financování provozních výdajů, ale také o vytváření (dotačních) příležitostí pro financování investic, které povedou k dalšímu rozvoji a zkvalitnění poskytování sociálních služeb i ke snižování nákladů na ně vynaložených. A právě zde je příležitost pro soukromé subjekty, zejména pak dotačně-poradenské společnosti a banky. Proto jsme v této části ESG, tedy v oblasti „S“ stále aktivnější i my. 

Naším cílem je pomoci neziskovkám a sociálním podnikům vyznat se v bludišti dotačních programů, ale i předfinancovat či dofinancovat jejich investice. Oboje pak s ohledem na fakt, že poskytovatelé sociálních služeb musí své výdaje pečlivě zvážit ne dvakrát, ale nejméně třikrát, než je vynaloží.

Jsme jednou z prvních společností, která si to nejen uvědomila, ale navíc podle toho i jednáme. To dokazuje např. fakt, že se od roku 2015 zaměřujeme cíleně i na oblast sociálního bankovnictví. Naše Sociální bankovnictví už od svého vzniku úzce spolupracuje s naší dceřinou společností Erste Grantika Advisory, která se specializuje právě na dotační poradenství, a ač hlavní portfolio jejích klientů tvoří podnikatelé, firmy a obce, s dotacemi pro neziskový sektor má bohaté zkušenosti.

„Tato spolupráce se v počátku neomezovala pouze na vzájemná doporučení a přímou pomoc klientům. Vzhledem k tomu, že oblast dotační problematiky v sociální oblasti byla pro kolegy ze Sociálního bankovnictví zcela nová, předali jsme jim i mnohé vědomosti o podporovaných oblastech, rozdílech různých dotačních podpor a v rámci tehdejšího projektu eDotace.cz jsme je propojili i na příslušnou část vyhledávače dotací,“ vzpomíná na společné začátky Petr Navařík, dlouholetý specialista Grantiky pro sociální oblast.

Prvním a stále ještě „vlajkovým“ společným klientem Grantiky a Sociálního bankovnictví se stalo Sdružení Neratov a jeho dceřiný sociální podnik ŠFN.

Od roku 2015 Grantika úspěšně řešila 23 žádostí pro sociální oblast, z toho 19 bylo na rozvoj a modernizaci sociálních služeb, jedna na nové sociální bydlení, dvě v rámci rozvoje sociálního podnikání a jedna neinvestiční na provoz komunitního centra.

 Žadatelem u těchto žádostí bylo šestkrát město nebo obec. Projekty na sociální podnikání pak předkládaly podnikatelské subjekty, konkrétně ŠFN a Gasoil Fashion.

U zbylých 15 pak o dotace žádaly charity, zapsané spolky a obecně prospěšné společnosti:

  • Denní centrum Mateřídouška – projekt Denního stacionáře v Sokolově je jedním z pilotních projektů IROP a je rovněž oceněn EK.
  • Oblastní charita Trutnov – pořízení 14 vozidel pro terénní sociální službu.
  • Ruka pro život – rozšíření denního stacionáře a přístavba domova pro osoby se zdravotním postižením.
  • R - Mosty – rozvoj sociálních klubů v Praze, azylový dům v Mladé Boleslavi.
  • Pobytové rehabilitační a rekvalifikační středisko pro nevidomé Dědina – modernizace prostor.
  • Oblastní charita Polička – rekonstrukce nemovitostí, pořízení automobilů – celkem čtyři projekty.
  • Jednota bratrská Liberec – Ruprechtice – rozšíření komunitního centra.
  • Domov pod Svatou Horou – zřízení sociální služby.
  • Sdružení Neratov – rozšíření chráněného bydlení a pořízení automobilu.
  • Diecézní charita Brno – energetické úspory pro denní stacionáře Oblastní charity Třebíč.
  • Centrum pro integraci osob se zdravotním postižením Královehradeckého kraje – pořízení dvou automobilů.

Tyto projekty Grantika kompletně připravila a vedle toho se podílela také na přípravě dílčích podkladů, poskytla konzultační služby u žádostí o podporu dalších poskytovatelů a řešila dohled v období realizace u projektů, kde žádosti nepřipravovala.

Hlavními dotačními zdroji podporujícími sociální podnikání a služby pro léta 2021 až 27, na které se Grantika zaměřuje, jsou Integrovaný operační program (IROP), Národní plán obnovy (NPO) a program Ministerstva práce a sociálních věcí 013 310.

V případně zájmu je však možné poskytnout dotační poradenství využívající i dalších dotačních zdrojů, např. Operačního programu Zaměstnanost+ (OPZ+).

„Díky zkušenostem z provozu portálu eDotace.cz víme, že dotačních zdrojů pro neziskovky je takové množství, že by jejich soustavný monitoring byl hlavní pracovní náplní pro několik osob. Naštěstí je tu portál Neziskovky.cz, jehož Grantový diář zájemcům poskytuje asi nejucelenější přehled pro danou oblast. Bohužel, na rozdíl od doby před 15 lety, kdy jsme z něj pro eDotace čerpali, jsou služby portálu dnes placené,“ přibližuje problematiku vyhledávání dotačních zdrojů Petr Navařík.

Autor: Petr Navařík, Tomáš Slabý, Jan Holinka