Podpora vědy a výzkumu (VaV) je významnou oblastí, kam v nejbližších letech má směřovat velký díl dotačních prostředků, ať již prostřednictvím veřejných soutěží Technologické agentury (TAČR), nebo prostřednictvím Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).
A není divu. Trendy poslední doby ukazují, že oblast VaV je pro mnoho firem atraktivní a počet předložených žádostí v posledních výzvách dosahuje (až na výjimky) zhruba dvoj- až trojnásobného převisu nad dostupnou alokací.
„Úspěšnost projektů se tedy pohybuje pod 25 %, což, zejména přihlédneme-li k náročnosti přípravy podkladů pro žádost, působí spíše odstrašujícím příkladem,“ komentuje tento stav Marika Hrubešová projektová manažerka Erste Grantika Advisory, a.s. „Přesto je zájem klientů o další výzvy stále enormní a předkládané projekty, které pro ně naše společnost zpracovává, mají nejen smysluplnou, ale i výrazně inovativní náplň.“
Typickým (i když ne zcela) příkladem je program Aplikace vyhlášený pod OP TAK.
Původně byl příjem žádostí otevřen od 1. 9. 2022 do 30. 11. 2022 s alokací 4 mld. Kč. Zpočátku však vykazoval malý zájem žadatelů (zřejmě díky složitosti přípravy podkladů a poměrně krátké době na jejich přípravu), a tak byl příjem prodloužen do 31. 1. 2023.
K tomuto dni pak byly předloženy žádosti za více než 12 mld. Kč, tedy za více než trojnásobek alokace.
„Bylo pro nás proto velkým překvapením, když krátce před koncem výzvy zveřejnilo MPO informaci, že příjem žádostí opět prodlužuje, a to do 28. 2. 2023. K tomu kroku přistoupilo nečekaně, bez předchozího upozornění, aniž zjevně zohlednilo současný stav výzvy,“ svěřuje se Hrubešová. „Na naše četné dotazy, proč toto prodloužení nastalo, jsme neobdrželi žádnou logickou odpověď.“
Tento krok je opravdu poněkud nestandardní, zejména s přihlédnutím k faktu, že se alokace předložených projektů za 3 týdny od prodloužení nijak výrazně nezměnila. K dalšímu prodloužení příjmu již naštěstí nedošlo.
„Pokud se stav podaných žádostí v posledním týdnu výrazně nezměnil, statistickou šanci na úspěch má tedy zhruba každý třetí projekt, celkem podpořených žádostí bude kolem 200, případně více, pokud se mezi nejlépe hodnocenými objeví hodně menších žádostí,“ predikuje Marika Hrubešová.
Zeptali jsme se jí také, s jakými žádostmi do VaV programů nabízí Erste Grantika Advisory, a.s. podnikatelům pomoc nyní:
„V rámci programů TAČR nabízíme nyní klientům pomoc s přípravou žádostí do dvou programů. Do 5. 4. 2023 probíhá druhá veřejná soutěž programu SIGMA zaměřená na projekty, ve kterých budou zapojeni začínající výzkumníci/e. Dále by mělo být do konce roku otevřeno dalších pět veřejných soutěží s odlišným zaměřením. V rámci programu TREND by měla být od 6. 4. 2023 do 24. 5. 2023 otevřena 10. veřejná soutěž.
V Programu OP TAK pak patří mezi VaV dotační ,tahouny‘ programy Aplikace a Inovace, oba by měly být opět otevřeny v posledním čtvrtletí 2023. Doplňuje je druhá výzva Inovačních voucherů s příjmem žádostí 1. 2. 2023, která poběží přesně rok a Potenciál, jehož spuštění je chystáno od 15. 6. 2023 do konce září stejného roku.“
Pro méně obeznámené, Aplikace, SIGMA a TREND jsou dotačními programy podporujícími průmyslový výzkum a experimentální vývoj, Inovace naopak usnadňují podnikatelům zavádění výsledků takového VaV do (výrobní) praxe.
Potenciál pak podporuje vznik a modernizaci podnikových výzkumných zařízení.
Více informací k jednotlivým výzvám a programům najdete na webových stránkách www.grantika.cz.