Další z významných kulturních památek revitalizována

Dne 11. 5. 2023 v 15:00 byla v kostele sv. Jakuba v Kutné Hoře slavnostně zahájena závěrečná odborná konference, kterou vyvrcholila tříletá rekonstrukce této památky v hodnotě 104 328 325,58 Kč. Na tuto akci získala Římskokatolická farnost - arciděkanství Kutná Hora v rámci projektu s registračním číslem CZ.06.3.33/0.0/0.0/16_059/0004594 dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 99 111 909,30 Kč.

Jednou ze společností, které se na tomto úspěchu podílely, byla i Erste Grantika Advisory, a.s.

„Svatý Jakub v Kutné Hoře je příkladem projektu, kde jsme nebyli zapojeni od počátku,“ objasňuje Petr Navařík, projektový manažer Erste Grantika Advisory, který měl projekt na starosti. „Přípravu žádosti i počátky tzv. dotačního managementu měly na starosti jiné společnosti, stejně jako primární výběr dodavatelů. My jsme byli osloveni až na základě doporučení paní Zárubové, která nastoupila do administrativy farnosti z farnosti v Luži, kde s námi spolupracovala na obnovách poutního chrámu a byla s naší prací velmi spokojena.“

Erste Grantika Advisory převzala řízení sedmi etap. O kvalitě práce Grantiky a administrátorů na straně farnosti svědčí i fakt, že dotace byla vždy včas a v plné výši vyplacena, a to včetně doplňujících investic (jako například restaurování oltářních obrazů), které byly doplněny v posledním roce, i komplikace, které přinesla pandemie COVID-19. 

Jak již bylo řečeno, závěrečná odborná konference byla slavnostním vyvrcholením celé revitalizace.

Když se návštěvníci shromáždili ve zrekonstruovaných prostorách, předstoupila před ně s krátkým uvítáním paní Soňa Krejčová, technický správce památek, s krátkým uvítáním, a pak již předala slovo duchovním, Jan Uhlíř, který stál u zrodu projektu a Vladislav Brokeš, který vystřídal pana Uhlíře v posledním půlroce realizace.

„Přiznávám, že ač se přímo nehlásím k žádnému náboženství, interiéry starobylých chrámů Páně, na mne silně působí svou atmosférou. Uvědomuji si, že jsem jen malou součástí vesmíru. Pociťuji jistý druh bázně a zároveň má duše „stoupá k výšinám“. I proto si myslím, že záchrana takovýchto památek má velký smysl pro lidstvo bez ohledu na to zda, a v co věří, komentuje svůj prožitek Petr Navařík. „Na druhou stranu, asi bych to neměl přiznávat, ale tyto myšlenky zatlačily do pozadí mé vnímání modliteb kněží, probrala mne až kapka vody z kropenky, když probíhalo svěcení kostela.“

Po požehnání následovalo poděkování těm, kdo se na realizaci podíleli. Společnosti a jejich přítomní zástupci byli jmenováni a shromáždili se před lavicemi, kde jim byla předána písemná poděkování. 

Po poděkování následovala prohlídka rekonstruovaného interiéru. Následně se všichni přesunuli do protější budovy arciděkanství, kde proběhla hlavní část konference. Přednáška Mgr. Ing. Jana Beránka, Ph.D., zpracovatele operativního stavebně historického průzkumu, byla věnována pozoruhodným informacím, které dokáží vědci nasbírat při rekonstrukci takovýchto památek.

Závěrem byl odvysílán časosběrný dokument Martina Rýznara o samotné rekonstrukci, který byl čerstvě dokončen. Pokud máte zájem, můžete tento dokument shlédnout prostřednictvím QR kódu na děkovném listě výše.