Grantika připravila dotační žádosti pro dva „Podnikatelské projekty roku 2023“
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Agenturou pro podnikání a inovace (API) ocenilo v Martinickém paláci 9. 11. 2023 v prestižní soutěži Podnikatelský projekt roku (PPR) vítězné projekty 12 úspěšných podnikatelů. O to, že dva z vítězů mohli přebrat své ceny, se do značné míry zasloužila i Erste Grantika Advisory, a. s., která jejich žádosti o dotaci z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) administrovala.
V rámci PPR jsou udělovány ceny za úspěšné projekty podpořené z evropských strukturálních fondů již od roku 2006.
Klienty Grantiky, kteří ocenění obdrželi, byli NIMETAL, spol. s r.o. za projekt v programu „Inovace“ a COMPAG MLADÁ BOLESLAV s. r. o. v rámci „Nízkouhlíkových technologií“.
„Oba projekty jsou pro Grantiku významné nejen díky získanému ocenění, ale také proto, že svým dopadem podporují naši snahu napomáhat klientům naplňovat prvky ESG,“ kvituje úspěch klientů vedení Grantiky.
NIMETAL, spol. s r.o.
Předmětem vítězného projektu byla inovovaná pec postavená na nejnovějších technologiích určená pro recyklaci nikl-kadmiových baterií a akumulátorů. Inovace vznikla na základě výzkumu a vývoje Západočeské univerzity v Plzni, díky níž mohl vzniknout inovovaný výrobní proces v oblasti recyklace nikl-kadmiových baterií a akumulátorů ve společnosti NIMETAL.
Hlavní očekávanou změnou je vznik první recyklační pece v ČR pro použité nikl-kadmiové baterie a akumulátory, čímž dojde k rozšíření poskytovaných služeb žadatele. Zavedení inovované služby vede k otevření nových trhů a růstu firmy. Realizace projektu vede rovněž ke snížení spotřeby energie a snížení materiálové náročnosti a zvýšení produktivity práce
Přípravu žádosti na straně Grantiky měla na starosti Erika Pospíšilová, která byla předávání cen rovněž osobně účastna.
Zavedení nového unikátního procesu – recyklace nikl-kadmiových baterií a akumulátorů díky pořízení požadovaných technologií včetně nezbytných stavebních úprav v souladu s platnými legislativními a ekologickými požadavky. Realizace má pozitivní vliv na životní prostředí a na pracovní prostředí zaměstnanců.
Projekt, na který získala společnost dotaci, je a priori zacílen na technologie na zpracování částí z kadmiových akumulátorů a kovových odpadů s obsahem niklu. Dochází tak k optimalizaci zpracování odpadů při zachování cenných surovin nutných pro výrobu nových akumulátorů. Nová inovovaná pec přispívá ke snižování uhlíkové stopy, která by za normálních okolností vznikala při nové výrobě kadmia a železa, tudíž projekt přispívá k naplňování principů oběhového hospodářství. Realizace projektu zajistí společnosti dosažení všech norem v oblasti ochrany životního prostředí.
COMPAG MLADÁ BOLESLAV s.r.o.
COMPAG MLADÁ BOLESLAV je dlouhodobým a osvědčeným partnerem pro komunální i privátní sféru, které poskytuje každodenní servis v oblasti komunálních služeb. Mezi tyto služby patří komplexní nakládání s odpady, čištění a zimní údržba silnic a chodníků, komplexní údržba veřejné zeleně, výstavba a údržba dětských hřišť a městského mobiliáře aj.
Společníky společnosti jsou rakouský koncern Brantner green solutions a Statutární město Mladá Boleslav. Společnost oslaví letos výročí 30 let existence.
Předmětem projektu bylo pořízení nové moderní nízkouhlíkové technologie umožňující čištění bioplynu a jeho přetváření na CNG a jeho následné plnění pro účely využití v dopravě v rámci infrastruktury společnosti (plnění lahví, CNG vozidel aj.)
Projekt Areál ekologického využití komunálních odpadů Mladá Boleslav – čištění bioplynu a plnění CNG navazuje technologicky i umístěním na projekt podpořený z OP ŽP, díky kterému pořídila společnost bioplynovou stanici na biologicky rozložitelné odpady.
Propojenost obou projektů byla konzultována mezi oběma operačními programy, projekty jsou rozděleny v plnění i rozpočtu. Komplexní záměr se tak stal ekonomicky udržitelným inovativním projektem, který je dlouhodobě ekonomicky smysluplný.
Žádost pro oba úspěšné projekty připravil za Grantiku Vratislav Kubík. O slavnostním otevření areálu jsme vás informovali již 10. 10. 2023.
Projekt pomohl společnosti vyřešit problém s využitím vzniklého bioplynu vyrobeného z biologicky rozložitelných odpadů, a to ve formě CNG pro dopravu. Realizace projektu navíc podporuje zvyšování konkurenceschopnosti díky snížení spotřeby fosilních paliv. Vedle environmentálních přínosů podporuje udržitelnější rozvoj skrze větší diverzifikaci používaných paliv.
Pořízení moderní nízkouhlíkové technologie na čištění bioplynu, jeho přetváření na CNG zajistí vedle čistě ekonomických a environmentálních přínosů také další přínosy. Zbytkový metan bude znovu energeticky využit pro úpravu bioplynu na biometan, tj. na obnovitelný zdroj energie. Navíc jeho obsah ve zbytkovém plynu v rámci technického řešení úpravy nebude vyšší než 0,5 % roční sumy metanu v bioplynu, jenž vstupuje do úpravny na biometan.
Společnost se rozhodla realizovat projekt nejen s ohledem na dopad na životní prostředí a úsporu emisí CO2, ale zejména s cílem naplňování principů oběhového hospodářství a recyklace. Do budoucna zvažuje, že z navazujícího Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost rozšíří stávající zařízení o další zásobníky a výrobní kapacity. COMPAG doporučuje všem podnikatelům zvážit čerpání dotací, protože je to jedna z důležitých cest, jak transformovat naši ekonomiku pro potřeby budoucího století.
Záznam ze slavnostního předávání ze včerejšího večera naleznete ve videu https://www.youtube.com/watch?v=RxOQRTOcCvQ
- Firma Nimetal: stopáž od 1:15:00
- Firma COMPAG: stopáž od 1:57:30