Českem se šíří panika. Energie skokově zdražují, poskytovatelé energií ukončují svou činnost, statisíce odběratelů jsou náhle odkázáni na dodavatele poslední instance (DPI). Jejich požadavky na zálohy jsou však vysoké, mnohdy přehnané a je třeba rychle najít nové dodavatele. Ti jsou však zahlceni a někteří také využívají situace a uzavírají smlouvy za výrazně vyšší ceny. S dodávkou plynu vám zřejmě nepomůžeme, ale v oblasti elektrických energií můžeme podnikatelským subjektům představit alternativní řešení problému – listopadovou výzvu Národního plánu obnovy.

Podle platné tzv. Zelené dohody (Green deal) pro Evropu mají státy Evropské unie cíl snížit do roku 2030 emise CO v EU o 55 % proti roku 1990. Na těchto emisích se nejvíce podílí právě energetika (47 %). Pro dosažení cíle uhlíkové neutrality se proto Česká republika bude muset v příštích 20 letech zaměřit mj. na transformaci výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů.

S nařízením je spojena i podpora. Podniky mohou např. na instalaci fotovoltaických elektráren (FVE) získat dotace. Dotace slouží primárně ke zkrácení doby návratnosti investice a umožňuje úsporu vlastních prostředků pro jiné investice. Jedním z dotačních zdrojů je právě Národní plán obnovy.

V druhé polovině listopadu 2021 je očekáváno vyhlášení výzvy, kdy firmy, bez ohledu na svou velikost, mohou instalovat na střechy svých nemovitostí fotovoltaické elektrárny (FVE) s výkonem do 1 MWp. Toto omezení se ovšem týká pouze jednoho odběrného místa (OM). Pro více OM u jednoho žadatele je třeba podat vždy samostatnou žádost a instalovaný výkon 1 MWp může být tedy v součtu překročen. Významným prvkem je, že žádosti jsou určené i velkým a nově založeným podnikům a z míst realizace není vyloučeno ani území Hlavního města Prahy.

Žádosti budou přijímány pravděpodobně od prosince a podnikatelé mohou získat dotaci až 50 % ze způsobilých nákladů. Nicméně, skutečná výše dotace bude záviset jak na výkonu instalovaného zařízení, tak na druhu výdaje (dotace na samotné solární panely bude činit pouze 35 %) a k výpočtu její skutečné výše bude připravena poskytovatelem, tedy Ministerstvem průmyslu a obchodu, tzv. „kalkulačka“.

Jaké podklady by si měli podnikatelé připravit, na to jsme se zeptali Mgr. Vratislava Kubíka ze společnosti Erste Grantika Advisory, a.s., která je dceřinou společností České spořitelny:

„Jelikož výzva nebyla dosud oficiálně vyhlášena, můžeme čerpat pouze z pracovních materiálů a také zkušeností z obdobných výzev. Žadatelé budou zcela jistě potřebovat vyplněný technický formulář potvrzený odbornou oprávněnou osobou. Zcela jistě by neměli zapomenout se stavebním úřadem vyřešit, zda bude instalace podléhat stavebnímu řízení a zajistit si alespoň Smlouvu o smlouvě budoucí o připojení FVE do veřejné distribuční sítě. Musí mít rovněž vyřešeny majetkoprávní vztahy (vlastnictví, nájem) k dotčeným nemovitostem.“

Vzhledem k faktu, že instalace FVE je investicí s významnými vstupními náklady a dlouhou dobou návratnosti a vyplacení dotace je možné až na základě proplacených faktur dodavateli, je zřejmé, že ne každý podnikatel bude připraven do vybudování vlastní FVE alokovat vlastní volné prostředky.

Toho si je vědoma Česká spořitelna, která má pro zájemce připraveny individuální nabídky úvěrů. Orientační parametry financování investice úvěrem od České spořitelny:

  • Až 100 % výše investice
  • Splatnost až 10 let
  • Dotace bude použita na mimořádnou splátku úvěru
  • Individuální úroková sazba úvěru
  • Zajištění úvěru pořízenou technologií, popř. další dle dohody

Ale ani běžní občané nemusejí věšet hlavy, neboť pro ně byla již vyhlášena výzva na FVE v rámci programu Zelená úsporám.

Obce a neziskové organizace pak mohou využít buď končící výzvu z programu RES+, nebo v kombinaci s dalšími energeticky úspornými opatřeními žádat v rámci nového Operačního programu Životní prostředí, jehož spuštění je očekáváno v průběhu příštího roku.