Energetická krize je stále jedním z významných témat, která plní média. O dotační programy na fotovoltaické elektrárny (FVE) je enormní zájem, o čemž svědčí například již prakticky vyčerpaná navýšená alokace výzev z Národního plánu obnovy. Pozadu nezůstává ani Modernizační fond, který opětovně vyhlásil příjem žádostí do programu RES+. Výzvy jsou tentokrát hned čtyři, přičemž dvě z nich nejsou nově určeny podnikatelům, ale podpoří obecní projekty.
První je určena výhradně pro projekty obcí, jejichž počet obyvatel nepřesáhl 3000 (dle údajů Českého statistického úřadu k 1. 1. 2022). Předmětem podpory je instalace nových FVE s instalovaným výkonem do 1 MWp (včetně) na jedno předávací místo do distribuční/přenosové soustavy. Žádost může zahrnovat i FVE s více předávacími místy do DS/PS instalovanými na budovách včetně přístřešků (např. pro automobily, stavební techniku, skladování materiálu atp.) vlastněných žadatelem a umístěných na území obce žadatele. Doplňkově budou podporována rovněž bateriová úložiště, renovace střech pro umístění FVE, modernizace elektroinstalace v dotčených nemovitostech, zavedení energetického managementu, vč. příslušného HW a SW, projektová příprava a zabezpečení výstavby. Dotace bude činit 75 % celkových způsobilých výdajů, k rozdělení je vyčleněno 1,5 mld. Kč.
Druhá „obecní“ výzva má pak širší okruh žadatelů. Kromě samotných obcí (vč. samosprávných obvodů a městských částí), tentokráte bez ohledu na velikost, jsou možnými příjemci rovněž jimi zřízené příspěvkové organizace nebo jimi ze 100 % vlastněné právnické osoby. Instalovaný výkon FVE je opět omezen na 1 MWp na jedno předávací místo, nicméně, tentokrát není existence více takových míst možností, ale nutností. Dotace se pak bude pohybovat od 30 do 60 % způsobilých výdajů dle místa realizace a typu projektu. Alokace výzvy je 2,5 mld. Kč.
Obě výzvy pak budou pro příjem žádostí otevřeny od 17. 8. 2022 do 15. 3. 2023.
„Rozšíření o obce však není jedinou významnou změnovou ve výzvách pro rok 2022,“ dodává Vratislav Kubík, projektový manažer Erste Grantika Advisory, a.s. „Kromě běžné akumulace prostřednictvím baterií budou, mimo výzvy pro „malé“ obce, nově doplňkově podpořeny i systémy výroby vodíku elektrolýzou vody.“
Právě téma elektrolytické výroby ekologicky čistého vodíku je dalším významným tématem EU v posledních letech. Vodík je reálně zvažovanou cestou k ekonomické obnově, modernizaci a dekarbonizaci. V Česku je vodík využíván zatím pouze omezeně. Za zmínku stojí plány Moravskoslezského kraje navázat odklon od uhelné ekonomiky na přechod k vodíku. Vedení kraje by totiž rádo využilo příležitosti a vytvořilo z regionu první vodíkové údolí ve střední Evropě.
„Podpora elektrolýzy vody v rámci instalace FVE je tak významným krokem kupředu, který by mohl napomoci s rozvojem v oblasti využívání vodíku,“ hodnotí Kubík.
V rámci „podnikatelských“ výzev je rozšíření o elektrolyzéry jedinou podstatnou změnou. Pro FVE nad 1MWp by měl být příjem žádostí otevřen 3. 8. 2022 a trvat až do konce října stejného roku. Dotace bude činit až 50 % způsobilých výdajů. Skutečná výše dotace se však bude odvíjet od výpočtu v rámci, z RES+ a Národního plánu obnovy již známé, „kalkulačky“. Na projekty je pak uvolněno nejvíce prostředků, rozdělí si mezi sebou až 5,5 mld. Kč.
Příjem žádostí u FVE do 1MWp (včetně) začne o týden později, tj. 10. 8. 2022 a bude ukončen 15. 3. 2023, tedy ve stejném termínu jako „obecní“ výzvy. U výše dotace platí stejná omezení jako v předchozím případě, pouze „kalkulačka“ je samostatná. Stejně jako u „malých obcí“ je alokace výzvy 1,5 mld. Kč.