Od roku 2021 se stále častěji setkáváme se zkratkou ESG. Co se za těmito záhadnými písmeny skrývá? A mají odraz i v dotační oblasti? Tento příspěvek si nebere za cíl plně analyzovat tento problém, ale spíše rámcově osvětlit, oč se jedná a stručně představit vztah mezi touto problematikou a dotačními příležitostmi.
Zkratka ESG (z anglického „Environmental, Social, and Governance“) odkazuje na nové požadavky v oblasti společenské odpovědnosti a ekologické udržitelnosti. ESG je de facto hodnocení kolektivní odpovědnosti v oblasti sociálních a environmentálních faktorů. Lze jej považovat za určitou formu sociálního kreditního skóre. Tyto tři široké kategorie se používají k definování "společensky odpovědných organizací", tj. těch, které považují za důležité zahrnout své hodnoty (jako je ochrana životního prostředí, správa a řízení nebo komunitní zájmy) do běžného chodu organizace.
Jaké jsou tedy oblasti ESG? ESG se dělí do tří základních částí, na které navazují další podsekce.
- E – Environment. Hodnotící kritéria cílená na ekologická témata, zahrnující například jaké zdroje jsou čerpány – využívání surovin, emise, míra inovací. Dopad společnosti na životní prostředí
- S – Social. Kritérium zaměřující se na hodnocení míry společenské odpovědnosti dané společnosti. Mezi tato kritéria patří například hodnocení pracovních podmínek, jak se společnost staví k dodržování lidských práv, dopad produkce firmy na společnost.
- G – Governance. Kritérium cílící na způsob řízení společnosti, kladoucí důraz na vnitřní kontroly a postupy (obvykle stanoveno různými normami, např. ISO a jejich uváděním do praxe), odpovědnosti dodavatelů a řízení společnosti jako takové.
Co jsou tedy hlavní faktory, které bývají při hodnocení ESG faktoru společnosti hodnoceny? Dle našich zkušeností se jedná zejména, nikoliv však výhradně o následující oblasti:
- Uhlíková stopa
- Environmentální udržitelnost
- Diverzita
- Spotřeba vody
- Dodržování lidských práv
- Ochrana spotřebitelů
- Dobré životní podmínky zvířat
- Principy rovnosti – diskriminace
- Etika
- Struktura managementu
- Zaměstnanecké vztahy
- Odměňování zaměstnanců
- Odměňování managementu
- Investiční strategie
- Struktura investorů
- Principy odpovědných investic
- Ochrana osobních údajů
Mnohé z těchto oblastí pak korespondují s různými tématy dotační politiky. Některé více, jiné spíše okrajově. Některé oblasti jsou podporovány přímo a výlučně, jiné tvoří pouze dílčí část dotačních titulů. To znamená, že je lze podporovat různými dotačními zdroji, ale nikoliv výhradně, ale jako součást ucelenějšího projektu.
Oblastí zaměřených na snížení uhlíkové stopy (čili snížení CO2 v ovzduší) je hned několik. Mezi přední patří podpora elektromobility a dalších alternativních pohonů. Neméně důležitou je podpora využívání obnovitelných zdrojů energie a obecně energeticky úsporné projekty. Poněkud méně zřejmý, přesto však nepopiratelný, přínos má v rámci této oblasti i podpora cirkulární ekonomiky, zejména pak znovuvyužití odpadního materiálu z výroby. Ale přínosné jsou i dotační tituly, u kterých by to běžný člověk nepředpokládal, například podpora eGovernmentu. Přechod od papírování k elektronizaci přispívá k omezování kácení stromů, snížení hustoty dopravy a dalším pozitivním „maličkostem“, které však mohou mít v součtu výrazný dopad. Samostatnou kapitolu pak tvoří podpora výzkumu a vývoje, kterou je ovšem možné aplikovat prakticky na každou z oblastí.
Obnovitelné zdroje a cirkulární ekonomika jsou stěžejní dotační podporou i v rámci Environmentální udržitelnosti.
Hospodaření s vodou, tedy sledování a analýza spotřeby vody, její zadržování, recyklace a znovuvyužití je opět dílčí aktivitou některých dotací na energeticky úsporná opatření na budovách, konkrétně zejména ve formě zelených střech. Podporováno je rovněž budování retenčních nádrží a znovuvyužití dešťové a mechanickou cestou očištěné odpadní vody ve výrobních i nevýrobních procesech společnosti.
Principy rovnosti, čili nediskriminace, by měly být součástí všech dotačních projektů a titulů. Každý předkládaný projekt musí být v tomto směru alespoň neutrální. Jsou však i dotace, které se zaměřují na podporu osob diskriminací ohrožených. Jedná se primárně o tituly podporující materiální základnu poskytovatelů sociálních služeb, tyto se však problematiky ESG dotýkají spíše okrajově. Mnohem více se tato oblast projevuje v rámci dotací na podporu zaměstnanosti. Obvykle se jedná o zřizování dětských skupin v organizacích, dále i různou podporu vzdělávání, vytváření podmínek pro zaměstnání postižených osob či přímo zřizování sociálních podniků.
Obecně pak lze říct, že jakýkoliv dotační titul, který má environmentální či sociální dopad na chod organizace je zároveň odpovědnou investicí z pohledu ESG.
A jaké „ESG“ dotační tituly jsou otevřené či je očekáváme v nejbližší době?
Primárně se jedná o dotace v rámci Národního plánu obnovy zaměřené na:
Původně měla být podporována rovněž elektromobilita u podnikatelských subjektů, nejen ve veřejném sektoru. Zde se však díky připomínkám Evropské komise situace poněkud komplikuje a není jisté zda, případně za jakých podmínek, podporována bude. V současné době je nejpravděpodobnější forma finančních nástrojů.
V oblasti veřejného sektoru pak je nyní otevřená výzva na snížení energetické náročnosti veřejných budov.